Rezervasyon ve İletişim: 0266 384 8282, 0538 615 1515
Kazdağı Milli Parkı

Kazdağı Milli Parkı

Kazdağı Milli Parkı, Kazdağları bölgesindeki en önemli doğal güzelliktir. Kaz Dağları Milli Parkı turları için Kazdağı Natura Otel ile görüşebilirsiniz.
Kazdağı Milli Parkı

Balıkesir’in Edremit ilçesi, dünyanın her yanından gelen turistlere ev sahipliği yapan birbirinden farklı güzelliklere, doğal alanlara ve milli parklara sahiptir. Özellikle de Kazdağları, gerek doğal yapısı, gerek bol oksijenli atmosferi, gerek ise tarihi önemi ile çok farklı bir çekim gücüne sahiptir. Kazdağı Natura Otel’de konaklayarak Kazdağları’na çok yakın bir mevkide tatil fırsatını yakalayabilir, en tatlı tatil anılarını burada biriktirebilirsiniz. Kazdağları Milli Parkı mutlaka görülmesi gereken enfes bir yeri oluşturduğu için yerli ve yabancı tüm konuklar bu bölgeyi görmek isteyecektir.

Kazdağları Butik Otel Sizi Bekliyor!

İda Natura Life Style Kazdağları Butik Otel ile muhteşem bir tatile ne dersiniz?
Modern odalarıyla mitolojiyi bünyesinde bulunduran odalarımıza göz atmak için alttaki rezervasyon yap görselimize tıklayabilirsiniz. Aradığınız tatil İda Natura ile Kazdağları'nda!

kazdağları otel odaları

Milli Park

Batı yönünde Dede Dağı, orta kısımlarda Kazdağı, doğu yönünde ise Eybek Dağı ile vücut bulan Kazdağı Milli Parkı, kuzeydoğu yönünde ise Gürgen, Kocakatran ve Susuz dağlarına sahiptir. Aynı zamanda 1774 metrelik zirvesi ile Biga Yarımadası’nın en yüksek noktası da buradadır. Toplamda 21.450 hektarlık bu geniş coğrafya, 1993 yılında Bakanlar Kurulu tarafından milli park olarak ilan edilmiştir.

Sütüven Şelalesi

Şelale ve su kaynakları ile öne çıkan Kazdağları, mitolojik isim olarak da “bin pınarlı ida” şeklinde anılmaktadır. Buradan da anlaşılacağı üzere doğal su kaynakları yönünden çok zengin olan bu bölge tarih boyunca bu yönü ile dikkat çekmiştir. Kazdağları Milli Parkı civarında Sütüven Şelalesi ve Hasanboğuldu Göleti bulunmaktadır.

Milli Parkta Bitki Örtüsü

Bitki örtüsü yönünden çok fazla çeşitlilik arz eden milli park, yeşilin pek çok tonunu kendi içinde barındırmaktadır. Hem hayvan, hem de bitki olarak çok farklı canlılar bu bölgede yaşamlarını sıkıntısız bir şekilde sürdürürler. Öyle ki, günümüze kadar 800 bitki taksonu bu bölgede tespit edilip araştırılmıştır. Elbette ki keşfedilmeyen, ortaya çıkarılmayan bitki taksonları da vardır ve söz konusu sayının 1000 civarına çıkacağı tahmin edilmektedir.

Kazdağları Milli Parkı – Tur Rehberliği

Kazdağları Milli Parkı kusursuz bir şekilde korunmaktadır. Bölgeye girmek isteyen kişi ya da grupların etkinlik izni almaları şarttır. Bunun için doldurulan özel bir form ile izin alınması sağlanır. Giriş noktalarından bölgeye girilebilmekte, doğal yaşama en ufak bir zarar verilmeden geziler tamamlanmaktadır. Üstelik milli park içinde kılavuz olmadan dolaşmak da söz konusu değildir. Coğrafyanın geniş olması ve birbirinden farklı hayvan ile bitki popülasyonlarının burada yaşaması kılavuz ihtiyacını doğurmuştur. Bunun yanı sıra Kazdağı Natura Otel bünyesinde Kazdağı turları da düzenlenmektedir.

Kazdağı Natura Farkıyla Kazdağları Milli Parkı

Çok sıkı korunan ve dünyanın en temiz havalarından birine sahip olan Kazdağları Milli Parkı için şimdi siz de bölgede en kaliteli noktalarda konaklayabilir, hatta bu güzellikleri Kazdağı / İda Natura Otel farkıyla yaşayabilirsiniz. Birbirinden güzel imkanlar, doğal yaşam ve milli parka yakın konum gibi özellikleri ile bütün tesisler son derece ilginizi çekecektir.

Kazdağı Milli Parkı Neresidir?

Milli Park; bilimsel ve estetik bakımından, milli ve milletler arası ender bulunan tabii ve kültürel kaynak değerleri ile koruma, dinlenme ve turizm alanlarına sahip tabiat parçalarıdır.

Neden Kazdağı Milli Parkı?

Doğal ve kültürel kaynak değerlerinin ulusal ve uluslararası düzeyde eşsiz ve gelecek kuşakların doğal ve kültürel miras olarak devralacakları öneme sahip olması

Kazdağı Milli Parkı’nın kapsadığı alanın önemli kaynak değerleri olan biyolojik çeşitlilik (flora ve fauna), orman ve su ekosistemleri, jeomorfolojik ve jeolojik yapı, ulusal ve uluslararası düzeyde eşsiz öneme sahiptir.

Böylece; Batıda Dede Dağı, ortada esas Kazdağı, doğuda Eybek Dağı, kuzeydoğuda Gürgen, Kocakatran ve Susuz (Sakar) dağlarından oluşan ve Biga Yarımadası’nın en yüksek kütlesi (Karataş tepe 1.774 m.) olan Kazdağı’nın güney yüzü, Zeytinli çayından Altınoluk yerleşiminin batısına kadar olan (Damla Tepe) bölümü ile bu bölümün zirveye kadar devam eden yüksekliklerinin kapsadığı 21.450 hektarlık alan 17.04.1993 tarih ve 21555 sayılı resmi gazetede yayınlanan 93/4243 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Milli Park ilan edilmiş ve koruma altına alınmıştır.

Böylelikle Kazdağı’nın doğal bir hazine niteliğindeki peyzaj özelliklerinin korunması, flora (bitki) ve fauna (hayvan) varlığının devamının sağlanması, araştırılması ve gelecek kuşaklara aktarılması hedeflenmiştir. Doğudan batıya uzanan Kazdağı kütlesini kuzey-güney istikametinde yaran derin vadi ve kanyonlar ve bu yapının ortaya çıkardığı farklı iklimsel koşullar, bitki ve hayvan varlığının zenginleşmesi açısından uygun yetişme ortamı imkanları sağlamıştır.
Bu topoğrafik zenginliğin neden olduğu biyolojik çeşitlilik, Milli Parkın ana kaynak değerini meydana getirmektedir.

Kazdağı’nın Mitolojisi

Zeus Yağmur yağdırır, gökleri gürletir, şimşekler çaktırır.
Troia Savaşı’ndaki rolü çok büyüktür.
İda Dağı’nın tepesinde yönetir Troia Savaşını.
Her şey onun buyruğuyla olur. Bazen Akhalar üstün bazen de Troialılar.
Zeus buyruklarını Kartalının aracılığıyla iletir insanlara.
Kartalın uçuşuna göre iyiye veya kötüye yorulur buyruk

Homeros İlayda’sında Zeus ile Hera’nın buluşmasını anlatırken şu dizeler geçer:
“Hera dosdoğru yürüdü Gargaros doruğuna,
İda’nın en yüksek tepesiydi bu…”
“…Safranlardan, sümbüllerden tatlı bir halı / Uzanıverdi ikisi de halının üstüne…”

Antandros kenti M.Ö. 7. yy da Pergoslar tarafından kurulmuş, askeri önemi olan bir yerleşmedir.
215 m yüksekliğindeki tepede kalesi olan kentin deniz kıyısına kadar uzanan oldukça geniş bir yerleşme sahası vardır.

Milli Park’ın yakın çevresinde çok sayıda antik kent bulunmaktadır. Troya savaşlarından önce kurulmuş, Antandros, Adramyttion ve Assos (Behramkale) en önemlileridir. YineThebe, Killa, Khrysa, Anderia, Autaudros, Pedesos ve Astrya Milli Park’a yakın antik yerleşimlerdir.

İda Dağı (Kazdağı), dünyada mitoloji ve efsaneler dağı olarak bilinmektedir. Kazdağlarındaki üç efsaneden biri Yunan efsanesi (İlyada) diğerleri Sarıkız ve Hasan ile Emine’ nin aşk öyküler olan iki Türk efsanesidir.

Yunan Mitolojisinde Paris’in Altın Elmayı Afrodit’e vermesi sonucu, dünyada ilk güzellik yarışmasının yapıldığı yerdir. Bu güzellik yarışması getirdiği sonuçları itibarıyla, tarihte meşhur Troia savaşlarının çıkmasına neden olmuştur.

Kazdağları’nın bilinen tarihi MÖ 2000 yıllarında başlar.

Bu tarihlerde Thebe, Lyrnessos, Khrysa, Killa, Anderia , Antandros, AdramytteionAstrya, şehirler kurulmuş, bir çoğu da Truva savaşları sırasında yok edilmişlerdir.

Daha sonra bu bölge Romalılar ve Bizanslıların kontrolü altına girmiştir. Son olarak da bölge Selçuklular ve Osmanlıların egemenliğine girmiş ve Selçuklularda Yörükler, Osmanlılar da ise Tahtacı Türkmenler yöre halkını oluşturmuşlardır.

Kazdağı, endemik ve nadir bitki yönünden Türkiye’nin önemli bir bitki alanı olarak kabul edilmektedir. Kazdağı florasında yaklaşık 800 bitki türünün bulunduğu tahmin edilmektedir. Bunlardan başta Kazdağı göknarı olmak üzere 32 adet bitki türü endemiktir. (Dünyada yalnızca Kazdağı’nda yetişen).

Kim, Ne Zaman Yazmış?
05 Mayıs 2017 | Bölgemiz kategorisinde yazdı 0
Sosyal Medyada Paylaşmak İster Misiniz?

Etiketler: Milli Park Konaklama, Milli Park

Benzer Haberler & Duyurular
    Düşüncelerinizi Paylaşmak İster Misiniz?